С напредване на възрастта все повече жени се сблъскват с трудности със заспиването или лош сън. Повече за проблема ще научим от д-р Нурия Руре. Тя е:
- дипломиран психолог
- доктор по медицина на съня
- акредитиран специалист по сънни нарушения от Европейското дружество за изследване на съня (ESRS)
- член на Испанското научно дружество по съня (SES)
Автор е и на книгата „Най-накрая спя“ (Por fin duermo). Това е своеобразно ръководство за добър сън, което обръща специално внимание на съня през различните етапи от живота на жената.
3-те основни причини за лош сън при зрелите жени
Д-р Руре посочва следните 3 фактора за влошаване на съня при по-улегналите жени:
- количествено намаляване на дълбокия сън
След 40-годишна възраст се наблюдава намаляване с 60-70% на дълбокия сън в сравнение с юношеството. На 70 години намаляването достига до 80-90%. В 60% от случаите спадът се дължи на влошената мозъчна дейност.
- повишена фрагментация на съня
Колкото повече напредват годините, толкова повече се будят жените нощем. Това накъсва съня и влошава неговото качество. Причините за фрагментирания сън са много разнообразни. Като се започне от наличието на определени заболявания, мине се през прием на някои медикаменти и се стигне до отслабен пикочен мехур.
- промяна в циркадния ритъм
Хормонът на съня мелатонин се отделя по-рано от обикновено в кръвта. В резултат заспиването и събуждането настъпват по-бързо от обичайното. В допълнение нивото на мелатониновите нива в кръвта е по-ниско, което също способства за преждевременното ставане сутрин.
Специалистката изтъква, че физическите и психическите промени през менопаузалния период значително увеличават риска от проблеми със съня при жените
„По правило дамите с повече и по-сериозни сънни нарушения са в по-напреднал етап на менопауза. Честотата на този вид нарушения варира между 39-47% през пременопаузата и 35-60% през постменопаузата“, уточнява д-р Руре. В този ред на мисли тя отбелязва следните фактори за проблеми със съня при менопаузалните жени:
- топли (горещи) вълни през нощта
- промени в менструацията във връзка с нарушения хормонален баланс
- вагинална (влагалищна) сухота
- уринарна инконтиненция (нарушен контрол на пикочния мехур)
- емоционална лабилност
- наддаване на тегло и натрупване на мазнини в определени области на тялото
- хъркане
Независимо колко безнадеждно изглежда положението обаче д-р Руре е категорична, че добрият сън може да бъде възстановен. „Подобряване качеството на дните е ключът към по-спокойните нощи при зрелите жени“, завършва с оптимизъм експертката.
За пълноценен сън при жени в менопауза наши специалисти горещо препоръчват…
Това е висококачествен продукт с природен състав, който спомага за нормализиране на менопаузалните оплаквания, бори безсънието и намалява тревожността. Широкомащабното действие е възможно благодарение на добре подбраната формула. Всяка растителна капсула (VGcaps) доставя на женския организъм:
- стандартизирани екстракти от Червена детелина (Trifolium pratense) 250 mg и Сребърна свещичка (Cimicifuga)30 mg
- мелатонин 1 mg
Растителните екстракти подпомагат възстановяването на хормоналното равновесие.
Хормонът на съня поддържа цикъла сън/бодърстване, регулира биологичния часовник, премахва тревожността и подобрява настроението.
Продуктът е напълно безопасен и е с отлична поносимост, което го прави идеален за продължителна употреба. Приемът е удобен – по 1-2 капсули вечер, 30-60 минути преди лягане.
Търсете в аптеките в страната или поръчайте още сега от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.